
Potencjał adaptacyjny opisuje większość osób w podeszłym wieku. Pomimo stresu związanego ze starością, określa się je jako „przyjemne” i „akceptujące”. Uzależnienie od starości wywołuje jednak w mniejszości poczucie niekompetencji i bezwartościowości. Ostrożnie oznacza podeszły wiek. Ta niechęć do „podejmowania ryzyka” wynika z faktu, że osoby starsze mają mniej do zyskania, a więcej do stracenia, podejmując ryzyko, niż osoby młode.
Grota solna – działanie lecznicze
Przygnębiony nastrój. Według Coxa, Abramsona, Devine’a i Hollona (2012) starość jest czynnikiem ryzyka depresji spowodowanej uprzedzeniami (tj. „deprecjacją”). Kiedy ludzie są uprzedzeni do osób starszych, a następnie starzeją się sami, ich anty-ludowe uprzedzenia są skierowane do wewnątrz, powodując depresję. Natomiast o rehabilitacji pourazowej poczytasz na: rehabilitacja pourazowa.
„Osoby z bardziej negatywnymi stereotypami dotyczącymi wieku będą miały prawdopodobnie wyższe wskaźniki depresji w miarę starzenia się”. Depresja wieku podeszłego powoduje najwyższy wskaźnik samobójstw wśród osób powyżej 65 roku życia.
Strach przed przestępczością w podeszłym wieku, zwłaszcza wśród osób słabych, czasami waży więcej niż troska o finanse czy zdrowie i ogranicza to, co robią. Strach utrzymuje się pomimo faktu, że osoby starsze rzadziej padają ofiarą przestępstw niż osoby młodsze.
Zaburzenia psychiczne dotykają około 15% osób w wieku 60+ według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia. Inne badania przeprowadzone w 15 krajach wykazały, że zaburzenia psychiczne dorosłych w większym stopniu zakłócają ich codzienną aktywność niż problemy fizyczne.
Ograniczona zdolność umysłowa i poznawcza może mieć wpływ na podeszły wiek. Utrata pamięci jest powszechna w podeszłym wieku ze względu na spadek prędkości kodowania, przechowywania i odzyskiwania informacji.
Grota solna – działanie relaksacyjne
Nauczenie się nowych informacji wymaga więcej czasu. Demencja jest ogólnym terminem utraty pamięci i innych zdolności intelektualnych na tyle poważnych, że może zakłócać codzienne życie. Częstość jego występowania wzrasta na starość z około 10 % w wieku 65 lat do około 50 % powyżej 85 roku życia.
Choroba Alzheimera stanowi od 50 do 80 procent zachorowań na demencję. Zachowania pokrzywdzone mogą obejmować wędrówki, agresję fizyczną, wybuchy werbalne, depresję i psychozę.
Na swój sposób opisuje umysł w podeszłym wieku. W badaniu, w którym wzięło udział ponad 400 wybitnych mężczyzn i kobiet w podeszłym wieku, stwierdzono, że „preferowane są rutyny”. Wyjaśnienia obejmują żniwo starości w odniesieniu do „płynnej inteligencji” i „głębiej zakorzenionych” sposobów życia w starości.
Wiele książek pisarzy w średnim wieku przedstawia ich postrzeganie osób starszych. Jeden z pisarzy zauważa zmianę w jego rodzicach: poruszają się powoli, stracili siłę, powtarzają historie, ich umysły wędrują i błądzą. Inna pisarka widzi jej starzejących się rodziców i jest zdumiona: nie stosują się do jej rad, mają obsesję na punkcie przeszłości, unikają ryzyka, żyją w „lodowcowym tempie”.