
W 1997 r. obrzęd pogrzebowy został zmieniony tak, aby pogrzeby kościelne mogły odbywać się już po kremacji ciała przed wniesieniem prochów do kościoła. W takich przypadkach prochy umieszcza się w urnie lub innym szlachetnym naczyniu, wprowadza do kościoła i stawia na stojaku w pobliżu świecy wielkanocnej. Podczas nabożeństwa kościelnego i obrzędu popełniającego modły nawiązujące do ciała są modyfikowane, zastępując odniesienia do „Ciała” zmarłych odniesieniami do „Pozostałości ziemskich”.
Od czasu zniesienia zakazu, pomimo oficjalnego preferowania pochówku, Kościół staje się coraz bardziej otwarty na ideę kremacji. Wiele cmentarzy katolickich posiada obecnie wnęki pod kolumbarium, w których znajdują się szczątki po kremacji, a także specjalne sekcje do pochówku szczątków po kremacji. Wnęki kolumbarium stały się nawet częścią budynków kościelnych. Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles w Kalifornii ma wiele nisz w krypcie mauzoleum. Jednak urzędnicy kościelni nadal mają tendencję do zniechęcania do tej praktyki z powodu obaw o to, co stałoby się z niszami, gdyby taka parafia zamknęła lub zdecydowała się zastąpić obecny budynek.
Krematorium Szmurło Białystok – wiemy jak ważne jest ostatnie pożegnanie
Kościół wymaga oddania czci prochom, co oznacza, że prochy mają być zakopane lub zaplątane w odpowiednim pojemniku, takim jak urna. Kościół nie zezwala na rozpraszanie popiołów. Przechowywanie ich w domu jest dozwolone, ale wymaga zgody biskupa, choć niektórzy katolicy uczynili to bez jej szukania. Dopuszcza się grzebanie na morzu, pod warunkiem że popioły zostaną umieszczone w oceanie w szczelnie zamkniętym pojemniku. Przyjedź do Krematorium Szmurło Białystok.
Tradycyjni katolicy sprzeciwiają się praktyce zezwalania na kremację, którą uwodziciele uważają za jeden z wielu powodów, dla których kościół po Soborze Watykańskim II nie jest już prawdziwym kościołem katolickim.
Kremacja zwłok w Białymstoku – skontaktuj się z nami
Wschodnia Cerkiew Prawosławna zabrania kremacji. Wyjątek stanowią okoliczności, których nie można uniknąć, jak ma to miejsce na żądanie władz cywilnych, podczas epidemii lub innych podobnych niezbędnych przypadków. Kiedy kremacja jest świadomie wybierana bez powodu przez Kościół, nie wolno jej pogrzebać w Kościele, a także może być trwale wyłączona z modlitwy liturgicznej za zmarłych [cytat konieczny]. Podczas gdy w prawosławiu nie ma bezpośredniego związku między kremacją a dogmatem ogólnego zmartwychwstania, jest ono postrzegane jako brutalne traktowanie ciała po śmierci i jako takie jest postrzegane jako surowe.