
Psy odgrywają w policji ogromną rolę, wspierają policjantów walce z przestępstwami różnego typu. Do wykonywania swoich zadań muszą zostać odpowiednio przygotowane. W tym przypadku tresowanie psów znacznie różni się od tego przeznaczonego dla pupili osób prywatnych.
Tresowanie psów a przygotowanie opiekuna
Podobnie jak przy tresowaniu psów osób prywatnych tak i w przypadku psów policyjnych podstawą szkolenia jest przygotowanie opiekuna. On będzie uczył psa posłuszeństwa a następnie konkretnych komend. Musi się cechować m.in. wrażliwością, dojrzałością oraz poczuciem odpowiedzialności za zwierzę. Policjanci muszą się nauczyć traktowania psa jak partnera.
Najpierw jednak opiekun musi opanować teorię, dlatego szkolenie rozpoczyna się od części teoretycznej dla opiekunów. Podczas zajęć prowadzący zapoznają uczestników z materiałami takimi jak schematy, plansze, ale też filmy instruktażowe, na których pokazane są praktyczne zajęcia z psami. Dzięki nim opiekunowie nie tylko poznają sposoby tresowania psów, ale też dowiadują się o najczęściej popełnianych błędach i metodach ich unikania. Więcej o tresurze psów dowiesz się na stronie: https://aportbialystok.pl/tresura-psa/
Przygotowanie do zadań specjalnych – tresowanie psów dla policji
W Polsce szkoleniem psów policyjnych zajmuje się jedynie Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam tresowanie psów obejmuje przygotowanie do zadań:
- patrolowych czyli prewencyjnych,
- patrolowo-tropiących (tutaj dodatkowo psy są uczone tropienia ludzi),
- specjalistycznych związanych z tropieniem narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok (w wodzie i na lądzie).
Szkolenie mogą podjąć psy zdrowe (stan zdrowia ocenia Ambulatorium Weterynaryjne), mające predyspozycje do pracy w Policji. Z tego względu właściwe tresowanie psów poprzedzone jest testami kwalifikacyjnymi. Część praktyczna odbywa się dwutorowo. Niektóre zajęcia mają miejsce na specjalnym poligonie i obejmują naukę pokonywania przeszkód oraz naukę posłuszeństwa. Część specjalistyczna, przygotowująca do docelowych zadań w policji, jest realizowana poza ośrodkiem szkoleniowym, w potencjalnym otoczeniu typowym dla pracy psa, gdzie czekają wyzwania takie jak:
- ruch uliczny,
- sztuczne oświetlenie,
- poruszanie się o różnych porach dnia i nocy.
Takie wyjątkowe tresowanie psów kończy się wydaniem atestu, który daje podstawę do wykorzystania danego psa podczas pracy w policji. Wyszkolony pies policyjny będzie odpowiednio reagował na ewentualne strzały, szukał przedmiotu po zapachu i bronił instynktownie swojego przewodnika. Tak przygotowane zwierzę z pewnością będzie dla swojego opiekuna skutecznym wsparciem podczas służby.